Uyum Biz Bize Sohbetleri Bursa'da gerçekleşti.

Ortak Hedef, Uyum'u Hızlandırır.
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve BM desteği ile gerçekleştirilen "Biz Bize Sohbetler" programlarının Bursa buluşması 4-5 Eylül tarihlerinde gerçekleşti.
Sosyal Uyum ve birlikte yaşam pratiklerinin paylaşıldığı, iyi örneklerin ve deneyimlerin aktarıldığı buluşmada Göçmen Hakları ve Sosyal Uyum Derneği Başkanı Cenk SARIGÖL'de bir konuşma yaptı.
Sarıgöl konuşmasında, "Uyumu hızlandıran en önemli etkenlerden birisi ortak hedef veya gelecek tasavvurunun oluşmasıdır. Diğeri ise yerli ve göçmen kesimde olumlu örneklerin çoğalması, olumlu, örnek şahsiyetlerin, her iki kesimin kabulü başarı hikayelerinin büyümesidir. 1985 ve sonrası Bulgar Hükümetlerinin faşist ve ırkçı baskıları, işkence ve asimilasyon politikaları sonucu yüzbinlerce insan Bulgaristan'dan Türkiye'ye geldi. Bazı bölgelerde bu göç ciddi rahatsızlıklarda oluşturmaya başlamıştı. Üstelik bu gelen insanlar MÜSLÜMAN olduğu gibi TÜRKÇE bilen, Türkiye'yi vatan bilen insanlar olmasına rağmen yerli halkla sıkıntılar oluşuyordu.
Ve mucizevi bir şekilde Naim Süleymanoğlu'da Türkiye'ye getirildi ve dünya rekorlarını kırmak için kaldırdığı halter ile aynı zamanda tüm sıkıntıları kaldırmış oldu.
Şuanda Türkiye'ye sığınmış insanların içinden çıkacak, başarılı örnekler, mesela Fransız ağlarını Türk Milli takım formasıyla havalandıracak bir göçmen çocuğu çok şeyi çözecektir" dedi.
Uyum buluşmalarında Endenozya Halk Dansları ekibi ile Yerli ve Göçmen çocuklardan oluşan bir koroda gösterilerini sundu.
Katılımcılar arasında devler ricali, belediye ve Milli Eğitim il müdürlüğünden temsilciler ile Bursada bulunan başta Süriye, Afgan, Ahıska, Uygur kökenli sığınmacılar vardı.