Dün Biz Bugün Onlar
 

Göçmen Hakları Sosyal Uyum Derneği Başkanı Cenk Sarıgöl, Şimal-i Kafkasya Derneğinin davetlisi olarak, ülkemizde ki göç olgusu, göçmenlik ve mültecilik konusunda sivil toplum olarak yapılabilecekler konusunda bilgi paylaşımında bulundu.
Şimal-i Kafkas Derneği Başkanı Abdurrahman Katı’nın daveti ile gerçekleşen istişare toplantısında dernek yöneticileri hazır bulundu.
Cenk Sarıgöl konuyla ilgili olarak, “Türkiye 2011 yılında patlak veren Suriye iç karışıklığından beri milyonlarca sığınmayıcıya ev sahipliği yapıyor. Başta Suriyeliler olmak üzere Afgan, Türki Cumhuriyetler, Iraklıların çoğunluğu teşkil ettiği 4 milyona yakın Göçmen ülkemizde...
Osmanlı dönemi büyük acılarla coğrafyamıza sürgün gönderilen Kuzey Kafkasyalılar yerleştikleri yörelerin en renkli özneleri oldular. Osmanlı’dan Cumhuriyet’e geçiştede kurucu unsur olarak yerlerini aldılar.
Zorunlu göç, bir kimsenin can, nesil ve hürriyet emniyetinin ortadan kalkması veya yaşam alanını cebren terke zorlanması ile oluşur.
“Bir acıyı en çok onu daha önce yaşamış olanlar anlar”
Diskuru ile 1,5 asır önce dünyanın gördüğü en büyük yerinden edilme, yurdundan çıkarılma ile yaşayan Çerkesler elbette bugün ülkemize sığınmış insanları anlamak konusunda en yakın topluluktur.
Bir insan yaşadığı yeri terkettiğinde sadece evini, bahçesini bırakmış olmaz. Ata mezarlarını, komşularını, arkadaşlarını, toplumsal statüsünü, ünvanlarını yani varlığı dışında herşeyini yitirir. Bugün ülkemizde yüzbinlerce göçmen çocuğu eğitimden yoksun olarak büyüyor. Bu çocuklar yarın büyüdüklerinde ülkemizin parçası olacaksa veya ülkelerine döneceklerse bile eğitim haklarına kavuşmaları gerekli. Bu hem bir insan hakkıdır, çocuk hakkıdır hemde vatanını seven herkesin borçudur. İnsan sadece yeme içme barınma ile sorunları çözülebilen bir canlı değildir. Sosyal ihtiyaçları, kabul görme, birey, değer olarak kabul edilme ihtiyacı vardır. Sağlık gibi eğitim, bilgiyede erişmek, iletişim kurma ihtiyaçı vardır. Bunun en basiti ise selamlaşmadır.
Bu vesile ile Şimali Kafkas Derneğine değerli hemşerilerime bize gösterdikleri ilgiden dolayı çok teşekkür ederim. Yüreği Elfruz kadar büyük bu topluluğun parçası olmaktan her zaman gurur duyuyorum.”
Şimali Kafkas Derneği Başkanı Abdurrahman Katı ise, “Çerkesler bu topraklara evlerini, yurtlarını bırakarak ama yüzlerce dramı, acıyı, ölümü, ayrılıkları sırtlanarak geldiler. Her yıl 21 Mayıs’ta büyük sürgünü anarız.
Anadolu ismi gibi milyonlarca insanın acılarından kaçıp, anasının kucağına koştuğu, gözyaşlarını eteğinde sildiği diyar. Tüm dünya Suriye Krizi sonrası bu derece bir göç dalgasına sosyal patlama olmadan yöneten Türkiye’yi takdir ediyor. Bunun sebebi Türk Halkını oluşturan Çerkesler gibi Boşnak, Arnavut, Pomak, Tatar, Giritli, Türkmen, Kürt, Azeri onlarca farklı kökenden milyonlarca insan dedelerinin göç, sürgün hikayeleri ile büyüdü. Bu sebeple duygusal paydaşlığımız yüksek. Cenk Sarıgöl’ün şahsında GöçDer yönetici arkadaşlarımıza teşekkür ederiz. İnsan odaklı, mazlum merkezli çalışmaları bizlerinde vicdanıdır. Temenni ediyorum ki bu konuda birlikte projeler üretip, çalışma fırsatımız olacaktır.
İstişare toplantısına her iki dernekte de yönetici olan Yıldırım Tektaş ve Fatih Yıldır da katıldılar.